راهنمای کامل سرویس پکیج اگر شما مدت‌ زمان زیادی است که از پکیج استفاده می‌ کنید، باید هر چند ماه یک‌ بار به آن نگاهی بیندازید تا خرابی بزرگی پیش نیاید. برای انجام سرویس پکیج روش‌ های زیادی وجود دارد که یکی از مهم‌ ترین این روش‌ ها، رسوب گیری از پکیج است.

سیستم پکیج به‌ گونه‌ ای است که باید چند وقت یک‌بار رسوب گیری شود که این کار با پلی فسفات انجام می‌ شود ولی مراقب تهویه باشید که مناسب باشد تا دچار مشکل نشوید.

آب‌ سرد و گرم خروجی را چک کنید که عملکرد درستی داشته باشد و همچنین فشار آب وارد شده به پکیج را بررسی کنید که خیلی زیاد یا خیلی کم نباشد، چرا که احتمال آسیب به پکیج وجود دارد.

اگر پکیج شما فن دار است کارکرد آن را بررسی کنید و اگر مهره‌ ها و پیچ گاز تنظیم درستی نداشته باشد، فشار گاز به مشکل بر می‌ خورد که بهتر است از تکنسین‌ های ماهر در زمینه ی سرویس پکیج کمک بگیرید و با قرار دادن یک صافی بر روی شیر گاز عمر مفید شیر را بیشتر کنید.

در نظر بگیرید که محیط چگونه است و سپس با استفاده از کلیدهای شیر ترموستاتیک و حد تنظیم که روی رادیاتور هستند حرارت را تنظیم کنید تا دمای متعادلی در محیط برقرار باشد و خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد.

وقتی‌ که رادیاتور گرم شد هواگیری را انجام دهید و احتیاط را رعایت کنید تا به‌ موقع هوا گیری آب گرم داخل شوفاژ به شما آسیب وارد نکند.

بررسی دودکش در سرویس پکیج بسیار مهم است، زیرا مسیر دودکش باید آزاد باشد و هیچ پیچ‌ و خمی نداشته باشد، لذا از یک دودکش امن استفاده کنید تا هرگز دچار گاز گرفتگی نشوید.

پیشنهغاد میکنیم مقاله تعمیر پکیج دیواری را نیز مشاهده فرمایید!

مزایای سرویس کردن پکیچ

راهنمای کامل سرویس پکیج سرویس پکیج باید به‌ صورت دوره‌ ای انجام شود، خصوصاً در ابتدای فصل زمستان که هوا سرد می‌ شود بهتر است این کار را انجام دهید تا از اتفاقات ناخوشایند جلوگیری کنید. علاوه‌ بر این از سرویس کردن پکیج مزایایی شامل حالتان خواهد شد که عبارت هستند از:

– زمانی‌ که دودکش پکیج تمیز و به‌ دور از هر گونه گرد و غبار باشد پاک‌ سازی پکیج انجام می‌ شود و بدین‌ ترتیب گاز هایی که در پکیج تولید شده‌ اند، راه بیرون رفتن خود را پیدا می‌ کنند.

– رسوب گرفتن پکیج باعث می‌ شود تا فشار آب دستگاه بسیار کم شود و وقتی آب کم شود اشکالات زیادی را به وجود می‌ آورد، ولی وقتی شما پکیج را رسوب زدایی می‌ کنید و دستگاه در حالت نرمال خود قرار می‌ گیرد، می‌ توانید در بهترین شرایط ممکن از آب گرم دستگاه استفاده کنید و تخلیه ی رسوب نیز انجام‌ شده باشد.

– مشعل یکی از قطعه‌ های بسیار کاربردی در پکیج است که در صورت وجود خرابی یا نقص در آن هزینه ی زیادی را برای تعمیر آن باید پرداخت کنید، به‌ همین خاطر اگر به‌ موقع منافذ مشعل تعمیر شود گرفتگی سوراخ‌ ها زودتر تمیز شده و کارکرد دستگاه مختل نمی‌ شود.

– اگر شما دائماً با مشکل سرد و گرم شدن ناگهانی آب مواجه می‌ شوید باید بدانید که این ایراد از ترموستات دستگاه است که باید همیشه تمیز باشد تا کارایی خود را به‌ خوبی نشان دهد.

بنابراین چک کردن ترموستات، تمیز کردن دودکش، بررسی پمپ پکیج، تمیز کردن جرقه‌ زن، رسوب گیری لوله‌ ها همگی از مزایای سرویس پکیچ می‌ باشد.

پیشنهغاد میکنیم مقاله تعمیر پکیج بوتان را نیز مشاهده فرمایید!

مزایای سرویس کردن پکیچ

رفع ارور های پکیچ چیست ؟

راهنمای کامل سرویس پکیج پکیج دیواری ممکن است دچار اشکالاتی در کارکرد شود که به‌ صورت ارور یا کد خطا آن را به نمایش در می‌ آورد که در ادامه به بیان چندین کد ارور در پکیج خواهیم پرداخت که با انجام سرویس پکیج رفع خواهد شد:

کد خطا F1: زمانی‌ که فشار آب کاهش پیدا کند این ارور نشان داده می‌ شود که خود شما با استفاده از حلقه پرکن داخلی می‌ توانید فشار آب را افزایش دهید.

کد خطا F2: معنی ارور پکیچ این است که شعله‌ ی دستگاه از بین رفته‌ است که به دلیل خرابی شیر گاز، خرابی فن یا سوپاپ و فشار نادرست گاز می‌ باشد و پکیج باید مجدداً تنظیم شود، البته این خطا بیشتر در پکیج های قدیمی رخ می‌ دهد.

کد خطا F3: این ارور از خرابی فن نشأت می‌ گیرد که اگر به‌ موقع تعمیر نشود به خرابی‌ های بزرگتری مثل نشتی آب، اشکال در برد مدار چاپی و خرابی سوئیچ فشار هوا منجر می‌ شود.

کد خطا F4: وقتی ترمیستور ایراد داشته باشد یا عملکرد خوبی از خود نشان ندهد، این خطا مشخص می‌ شود که به هواگیری پکیج ارتباط دارد و باید با یک مهندس ایمنی برق مشورت کنید.

کد خطا F5: خرابی NTC ترمیستور بازگشتی، خرابی برد مدار چاپی، تفاوت دما میان ترمیستور های رفت‌ و برگشت و اتصالات خراب به این اشکال مربوط می‌ شود که باید با یک مهندس ایمنی گاز تماس بگیرید.

کد خطا F6: زمانی‌ که سنسور خارجی دستگاه معیوب یا خراب باشد این ارور را می‌ زند که به دلیل برد مدار چاپی پکیج است و مهندس ایمنی کار می‌ تواند به شما کمک کند.

رفع ارور های پکیچ چیست ؟

روش رسوب زدایی از پکیچ

راهنمای کامل سرویس پکیج بهتر است در این موارد از متخصصین حرفه‌ ای استفاده شود تا نتیجه ی کار عالی از آب در بیاید ولی با این‌ حال شما هم می‌ توانید رسوب زدایی از پکیچ را انجام دهید.

دو روش برای رسوب زدایی پکیج وجود دارد که در روش اول نیاز به باز کردن مبدل ندارید، فقط کافی‌ است تا یک پمپ اسیدشویی تهیه کنید و آن را داخل ظرف اسید بگذارید و خروجی را به یک سمت مبدل متصل کنید و سمت دیگر نیز با یک شلنگ به ظرف وصل شود که بدین شکل پمپ اسید داخل مبدل شروع به چرخش می‌ کند و رسوب زدایی انجام می‌ شود.

در روش دیگر باید ابتدا برق پکیج را قطع کنید تا خطری برایتان نداشته باشد، سپس قسمت کاور روی دستگاه را باز کنید و آبی که در پکیج جمع‌ شده را خالی کنید که برای این کار شیر آب سرد را بسته و شیر پرکن را هم‌ جهت با عقربه‌ های ساعت باز می‌ کنید و بعد آب گرم را باز کرده تا آب خالی شود.

به عقربه‌ های روی پکیج نگاه کنید تا به صفر رسیده باشد، سپس به سراغ مبدل پکیج رفته و آن را از پکیج باز کنید. مبدل باید از رسوبات تخلیه شود، محلول رسوب زدا این کار را به‌ راحتی انجام می‌ دهد. فقط حتما از دستکش و عینک مخصوص استفاده کنید و بعد از یک ربع مبدل را بشویید و آن را بر سر جایش قرار دهید.

نصب مبدل باید به‌گونه‌ ای باشد که شیارها در قسمت چپ باشد. آخرین مرحله فشار پکیج است که باید آن را بر روی عدد ۵/۱ بگذارید تا تنظیم شود.

پس‌ از انجام تمامی این مراحل می‌ توانید پکیج را روشن کنید.

تنظیم شیر گاز و حرارت پکیچ

راهنمای کامل سرویس پکیج یکی از موارد مهمی که در سرویس پکیج باید مدنظر قرار گیرد، تنظیم شیر گاز و حرارت پکیج است که برای این کار ابتدا باید شیر آب گرم منزل را باز نگه دارید که دستگاه در این حالت با بیشترین توانی که دارد، یعنی شعله ی بلند روشن می‌ گردد.

ارتفاع شعله نباید از دو سوم ارتفاع محفظه ی احتراق بیشتر باشد، چرا که این گونه به مبدل آسیب می‌ زند و باید هزینه‌ ی بسیاری را صرف کنید. جهت انجام این کار با استفاده از یک پیچ‌ گوشتی شیر ماژوله را بدون حرکت نگه‌ داشته و مهره را سفت یا شل می‌ کنید.

در تنظیم شیر گاز دقت کنید که وقتی مهره در جهت عقربه‌ های ساعت بچرخد ارتفاع شعله بلندتر و اگر در جهت معکوس عقربه‌ های ساعت حرکت کند شعله کوتاه‌ تر خواهد شد. دقت داشته باشید که این کار ها باید با احتیاط کامل انجام‌ شود و در صورت ناوارد بودن حتما از سرویس کاران پکیج کمک بگیرید.

عیب یابی کامل از پکیچ

راهنمای کامل سرویس پکیج ایراداتی که ممکن است در پکیج ها به وجود بیاید مختلف است و در هر مورد باید راهکار جداگانه‌ ای را اعمال کرد تا عیب یابی از پکیچ به‌ طور کامل برطرف گردد و این کار با سرویس پکیج انجام می گیرد. ما قصد داریم در این مطلب به بیان این عیوب بپردازیم:

عدم روشن‌شدن پکیج: وقتی لوله‌ ها رسوب یا هوا گرفته باشد پکیج روشن نمی‌ شود، همچنین وقتی در شمعک و مشعل دستگاه ایرادی باشد مانع از روشن‌ شدن پکیج می‌ گردد.

نشتی پکیج: شل شدگی اتصالات، ترک در مبدل حرارتی، اشکال در شیر و ایراد دیافراگم منبع انبساط همگی منجر به نشتی آب می‌ شود که باید به‌ موقع ایراد را برطرف کرد.

افت فشار: گرفتگی هوای رادیاتور و خرابی شیر اطمینان باعث کاهش فشار پکیج می‌ شود که باید رادیاتور هوا گیری شود و یا شیر اطمینان را تعویض کنید.

تولید صدای ناهنجار: استفاده مداوم از پکیج باعث ایجاد سر و صدای ناهنجاری در آن می‌ شود که ناشی از وجود حباب‌ هایی است که در داخل پمپ دستگاه هستند و راهکار حل این مشکل باز کردن شیر با پمپ است.

عدم کار کردن دکمه‌ های پکیج: داغ بودن زیاد آب خروجی، بیش‌ از حد گرم بودن یا سرد بودن دما، خاموش و روشن‌ شدن ناگهانی پکیج به دلیل کار نکردن دکمه‌ های دستگاه است که باید کلید ها عوض شوند.

پکیج گرم است ولی آب گرم نیست: یکی از قطعات مهم در پکیج سوئیچ است که آب گرم را در لوله‌ های مدار گرم می‌ کند، در صورت خرابی سوئیچ آب گرم نمی‌ شود که نیاز به تعویض دارد.